Klaras 2-årsdag
25 mars 2007 22:58 | Allmänt, Bilder | 2 kommentarerKlara vid frukostbordet, fortfarande litet nyvaken.
Klara norpar en räka från smörgåstårtan.
I fredags sålde de tulpanbuketter för 20 kronor på Hötorget, så det blev tre stycken.
Igår köpte vi en cykel åt Viggo, en riktig tvåhjuling, så på förmiddagen var han ute och övade.
Jag ville fotografera Klara i födelsedagsklänningen som min mamma hade sytt innan den blev nedkladdad av tårta, och hon var stilla några sekunder.
Sedan ringde det på dörren och min pappa kom.
Paketöppning blev det mycket under dagen.
Tårtbordet innan anstormningen.
Klara blåser ljus.
Klara och Viggo äter chokladtårta med sådan entusiasm att de har choklad i halva ansiktet. På bordet bland annat Skrållan-dockan, en av presenterna.
De här fina plommongrenarna tog jag in för en och en halv vecka sedan, och de började slå ut igår. Nu är de helt översållade av blommor.
Klara har satt sig till bords istället. Min svåger Per och min pappa i bakgrunden.
Svärfar Olle
Viggos nya cykel
Mina syskon Anna och Matti, och systerdöttrarna Sara, Amanda och Ella på väl hem i skymningen.
Klara ville komma ut på tappan och vinka.
Förberedelser
25 mars 2007 0:06 | Allmänt | Kommentering avstängdDe ringde från dagis i torsdags och sa att Klara hade feber, så Bo åkte hem och hämtade henne. I ett dygn hade hon hög feber, men sedan var det bra. Eftersom Bos föräldrar är i Uppsala hela veckan kunde de ställa upp och ta hand om henne igår. Skönt, för det blev ju en del vabbande när hon hade vattkoppor. Egentligen hade jag tänkt jobba hemifrån igår, men det gick ju inte då.
I torsdags kväll var jag på Katedralskolan med Fia, Elin och Camilla från kongresskafégruppen. Vi skulle kolla in kafélokalen ordentligt, men det visade sig att kvällsvaktmästaren inte hade nycklar till den inre delen av elevcafeterian, så där kom vi inte in. Sedan gick vi och satte oss på ett kafé för att prata koncept, och vi kom på en helt fantastisk idé. Jag vill inte avslöja den än, men det kommer att bli ett grymt bra kongresskafé!
Igår innan jag åkte hem från Stockholm köpte jag de sista födelsedagspresenterna till Klara, och idag har jag bakat en massa inför kalaset. Presenterna är inslagna och smörgåstårtan till födelsedagsfrukosten förberedd, och imorgon blir vi 14 personer på kalaset.
WordPress med Pool theme designad av Borja Fernandez, Kerstin Kokk.
Inlägg och kommentarer feeds.
Valid XHTML och CSS. ^Topp^